Aktualności

Powrót do listy

TRUSKAWKI GRUNTOWE MOGĄ BYĆ OPÓŹNIONE O DEKADĘ

Normal im000959

Pomimo, że pojawiły się już pierwsze partie polskich truskawek z wysokich tuneli to jest ich jak na lekarstwo i są tylko lekko ”zapalone” kolorem. Trzeba jeszcze poczekać ąż zaczną dojrzewać większe partie. Natomiast w uprawach polowych, wśród odmian wczesnych może być armagedon – mówią plantatorzy.

BĘDZIE DUŻO MNIEJ I DUŻO DROŻEJ

Truskawki, to pierwsze letnie owoce jakie pojawiają się z krajowej produkcji, a opóźnienia w dojrzewaniu owoców z produkcji polowej mogą wynieść 10 i więcej dni. Truskawki wczesne zaczęły kwitnąć, a fala kwietniowych i majowych mrozów spowodowała uszkodzenia kwiatów zatem z tych plantacji owoców już nie będzie, lub znacznie mniej. Lepsza sytuacja powinna być z odmianami późniejszymi, ale  termin głównego zbioru napewno się opóźni.  Teraz polskie truskawki są w śladowych ilościach i kosztują 21-26 zł za kilogram, to połowę więcej niż w analogicznym okresie roku minionego.

Oceniając sytuację w produkcji kolejnych owoców, jakimi są czereśnie, to zapewne będzie ich o ½ mniej niż rok temu mówi Grzegorz Pagacz sadownik z powiatu wieluńskiego. Jego sad czereśniowy, który prowadzony jest pod osłonami, w czasie pierwszej fali mrozu w kwietniu był zamgławiany, dzięki czemu część kwiatów na drzewach czereśniowych udało się uratować. Jednak  G. Pagacz uważa, że ceny na te owoce będą rekorodowe od 10 lat, a towaru wysokiej jakości będzie mało. Straty, czyli mniejsza produkcja i idące za tym wyższe ceny dotyczyć będą także wiśni, moreli, porzeczek, a także gruszek. 

Kwitnące później jabłonie dotknęła druga fala mrozów majowych. Zdaniem Zbigniewa Przybyszewskiego sadownika z grójeckiego, jabłonie, które teraz pięknie kwitną i na pierwszy rzut oka nie widać strat, mają uszkodzone słupki i zalążnie i z tych kwiatów owoców nie będzie.  Ile będzie jabłek i gruszek w tym roku przekonamy się po zawiązaniu owoców i opadzie zalążkówpodkreśla sadownik. Jego zdaniem straty mogą sięgnąć 50%, w niektórych regionach kraju. Jednak jest nadzieja, że rozwiną się późniejsze  kwiaty, które mogą dać owoce.  Dodatkowym utrudnieniem w  uprawach polowych jest brak zapylania. Było zimno, pszczoły nie wychodziły z uli i nie zapylały kwiatów, wiele pni pszczelich spadło w związku z przedłużającymi się mrozami i chorobami owadów. Część sadowników sprowadza pasieki pszczele na teren sadów, aby wspomóc zapylanie, jeżeli w okolicy nie ma odpowiedniej ilości owadów zapylających.

TRUSKAWKI WĘGIERSKIE i POLSKIE RÓWNIE DROGIE

Truskawki węgierskie wyprzedają dojrzewanie krajowych, ale w tym roku dostawy tych owoców także są mniejsze, a cena wysoka od 21 do 26 zł za kilogram. Rok temu cena kilograma nie przekraczała 15 zł. Już teraz widać, że różnica w cenach wynosi około 50% drożej w 2017, w porównaniu do ceny sprzed roku. Polskie owoce kosztują na Rynku Hurtowym w Broniszach od 21 zł do 26 zł za kilogram.

Zwracamy uwagę, że truskawki sprzedawane, na wielu straganach, w łubiankach nie pochodzą z polskiej produkcji.  Jest to towar importowany.

WARZYWA PÓŻNIEJ

Znaczna wilgotność gleb spowodowała późniejsze wysadzenie rozsad co uchroniło niektóre uprawy od strat mrozowych. Jednak wpłynie to, podobnie jak w innych uprawach polowych, na opóźnienie zbiorów. Konsumenci muszą być przygotowani na dostawy kapusty i kalafiorów spod osłon i wyższe ceny. Młoda, krajowa kapusta kosztuje teraz od 3 do 4 zł za sztukę, ale główki są małe i słabo zbite. Sprowadzana z Macedonii kapusta młoda jest wprawdzie większa i ma bardziej zwarte liście, ale  jest droższa, cena po 5,5 zł za sztukę. Tanieją krajowe pomidory, ale nie oznacza to, że ceny są takie jak rok temu. Na Rynku Hurtowym Bronisze, opakowanie 6 kilogramów pomidorów czerwonych kosztuje około 24 zł czyli 4 zł za kilogram i jest to około 30% drożej w porównaniu do cen sprzed roku.

Sprzedawcy i konsumenci liczą, że sztandarowe wczesnowiosenne warzywo jakim są szparagi, nie będzie droższe niż rok temu,  bo tak wskazywały ceny pierwszych dostaw . Jeszcze w ubiegłym tygodniu  ceny szparagów, na Rynku Hurtowym w Broniszach, były na poziomie cen z roku poprzedniego, w ostatnich dniach  zdrożały i teraz kosztują od 14 do 20 zł za kilogram. Jest to o 1/5 drożej niż w 2017 r. Rabarbar droższy jest o 20% w porównaniu do ceny sprzed roku i kosztuje od 4 do 5 zł za kilogram.

Są już polskie młode ziemniaki Irga, z upraw  szklarniowych, w cenie od 10 do 14 zł za kilogram, w opakowaniach po 5 kg.

Pojawiły się hiszpańskie morele, brzoskwinie i nektaryny co oznacza, że … zbliża się lato, miejmy nadzieję, że u nas także.

Słowa kluczowe

hurtowecenyowoców, hurtowecenywarzyw, szparagi, truskawki, owocekrajowe, warzywakrajowe

Inne Komunikaty prasowe

PIERWSZE DOSTAWY CZEREŚNI
Normal pierwsze czeresnie

W tym roku zawiązywanie owoców w sadach jest  bardzo dobre  co potwierdzają sadownicy. Ten sezon powinien obfitować w polskie owoce.  Do truskawek dołączyły już czereśnie. Na razie wczesna odmiana Rivan. W ofercie rynku ...

Czytaj więcej
WIOSENNA OFERTA NOWALIJKOWA
Normal bronisze 01

Czekamy na polskie rzodkiewki, teraz są importowane. Ceny w ofercie hurtowej od 1 zł do 1,60 zł za pęczek. Z krajowych wczesnych warzyw, produkowanych pod osłonami, są ogórki, pomidory, szczypiorek, natka pietruszki, sałata.

Czytaj więcej
ŚWIĘTA PACHNĄ JEDLINĄ I ...CYTRUSAMI
Normal img 7023

Cytryny z Turcji, Grecji i Hiszpanii, mandarynki z południa Europy i z Maroka, grapefruity z Florydy  (najdroższę, ale podobno najsmaczniejsze), a także tureckie, izraelskie i hiszpańskie. Cytrusów nie brakuje. Porównując aktualne ...

Czytaj więcej

Dane teleadresowe

Stowarzyszenie Polskie Rynki Hurtowe Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu
ul. Franowo 1
61-302 Poznań

Partnerzy

  • Wuwm
  • Cei Foundation