Aktualności

Powrót do listy

ETOILE d’ AMOUR - GWIAZDA BETLEJEMSKA

Normal csm 2016 weihnachtsstern willkommensgruss 41503c6b7c

POINSECJE – CZYLI GWIAZDY BETLEJEMSKIE można dostać już od poczatku listopada. Gwiazda Azteków, Etoile d’ amour, Gwiazda betlejemska – pod tą ostatnią nazwą najbardziej nam znana. Kojarzona ze Świętami Bożego Narodzenia  Na rynkach hurtowych sa w pełnej ofercie kolorystycznej i w różnych wielkościach – w cenie od kilku złotych do kilkudziesięciu, za duże nasadzenia w dekoracyjnych donicach lub koszach.

80% wszystkich gwiazd betlejemskich dostępnych na rynku jest w kolorze czerwonym. Pozostałe 20% występuje w wielu innych barwach - od koloru brzoskwiniowego, poprzez ciemny burgund i kremową biel, po odcienie łososiowe, pomarańczowe, różowe. Niektóre urzekają kolorem cynamonu czy cytryny. Spotkać można odmiany dwukolorowe, cętkowane, w różnych rozmiarach i kształtach. Te nowe odmiany uprawne nie mają jednak nic wspólnego z dziko rosnącą poinsecją. Poinsecja pochodzi z lasów liściastych Meksyku. Rośnie tam jako krzew, który dorasta do wysokości pięciu metrów. W Meksyku jest ona kojarzona ze świętami Bożego Narodzenia już od XVI wieku. Jednak jej światowa kariera jako gwiazdy betlejemskiej, używanej do dekoracji świątecznych, rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku. Meksykańskie pochodzenie tej pięknej rośliny, nazywanej w rodzinnych stronach Flores de Noche Buena – Kwiaty Świętej Nocy – jest często odzwierciedlone w różnych legendach. Swoją popularność zyskała jako roślina doniczkowa w latach pięćdziesiątych XX wieku. To właśnie wtedy udało się niemieckim ogrodnikom wyhodować zwarte odmiany o krótkich łodygach, które jako rośliny pokojowe były w stanie wytrzymać temperaturę ogrzewanych pomieszczeń. Wiele od tego czasu się zmieniło, obecna paleta liczy ponad 150 odmian. Poinsecje dostępne są we wszystkich rozmiarach, od kilkucentymetrowych miniatur przez po duże, metrowe drzewka. „Gwiazda Azteków” jest bohaterką jednej z najpopularniejszych legend z dawnych czasów. Podobno była ulubionym kwiatem Montezumy, władcy Azteków. Wierzył on, że czerwony kolor na górnych liściach pochodził od kropli krwi bogini Azteków, która zmarła ze złamanym sercem. Legenda ta dotarła aż do Europy, gdzie najprawdopodobniej była inspiracją dla swojej francuskiej nazwy, Étoile d’amour – Gwiazda Miłości. Poinsecje, są niekwestionowanymi gwiazdami wśród zimowych roślin. Dzięki barwnym, okazałym liściom idealnie nadają się do tworzenia bukietów ślubnych, dekoracji stołów, ozdób krzeseł czy upiększenia ślubnego tortu. W ostatnich miesiącach roku poinsecja jest najczęściej kupowaną kwitnącą rośliną domową.

Jej kolorowe przylistki ułożone w kształt gwiazdy sprawiają, że jest jedną z najpopularniejszych dekoracji w okresie Bożego Narodzenia, a także idealnym pomysłem na prezent.

            

Aby zachowała swój urok na długi czas, trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Te ciepłolubne rośliny nie znoszą podmuchów wiatru ani temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Konsekwencje niewłaściwego przechowywania są często widoczne dopiero po kilku dniach, gdy poinsecja nagle zaczyna gubić liście. W tym przypadku szanse na przywrócenie jej blasku są niewielkie, a jedyne co pozostaje to zakup nowej rośliny. Oprócz odpowiedniego ustawienia rośliny w pomieszczeniu, równie ważne dla jej formy jest właściwe podlewanie. Gwiazdy betlejemskiej nigdy nie powinno się podlewać zbyt obficie, ani narażać na przesuszenia. Aby dowiedzieć się, czy poinsecja została właściwie podlewana, wystarczy sprawdzić ziemię w doniczce. Jeśli jest lekko wilgotna,  a doniczka nie wygląda jakby stała w wodzie, nie ma przeciwskazań do jej zakupu. Aby w pełni przekonać się o odpowiedniej kondycji rośliny, należy ostrożnie wyjąć ją z osłonki i sprawdzić, czy korzenie są białe. Nawet krótka ekspozycja na zimno bez odpowiedniego zabezpieczenia wystarczy, aby Poinsecja odniosła trwałe uszkodzenia. Podczas jej pakowania i transportu należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić gałązek i liści. Każde uszkodzenie rośliny osłabi ją, a wyciekający mleczny sok może pozostawić plamy.

            

W informacji wykorzystano materiały „Stars for Europe”.

 

Słowa kluczowe

rynkihurtowe, poinsecja, jakdekorowaćgwiazdabetlejemską, jakpielęgnowaćgwiazdębetlejemską

Inne aktualności

Nowy Zarząd i Rada Stowarzyszenia
Normal sprh

Podczas Walnego Zebrania Członków SPRH wybrano Zarząd i Radę na nową kadencję. Dotychczasowy wieloletni szef Stowarzyszenia Pan Grzegorz Hempowicz przeszedł na emeryturę. Prezesem Zarządu SPRH został Mirosław Mazuruk Prezes Zarządu War ...

Czytaj więcej

Dane teleadresowe

Stowarzyszenie Polskie Rynki Hurtowe - Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Bronisze
ul. Poznańska 98
05-850 Bronisze

Partnerzy

  • Wuwm
  • Cei Foundation