Aktualności

Powrót do listy

DROŻEJ NIZ ROK TEMU

Normal img 7204

Ceny jabłek są w tym roku dwukrotnie wyższe w porównaniu do cen ze stycznia 2017 roku.  W ocenie analityków GUS ubiegłoroczna produkcja jabłek w porównaniu z 2016 rokiem jest ponad 30% niższa czyli o 1 milion ton. Problemem jest także gorsza jakość owoców, co znacznie utrudni przechowywanie. Warunki agrometeorologiczne sprzyjały występowaniu chorób i szkodników, a  owoce nierzadko były zniekształcone przez gradobicia. Sadownicy obawiają się sporych strat w przechowywaniu. Już dziś obserwuje się, że pochodzące z tradycyjnych przechowalni jabłka dość szybko się psują. Po jakościowo dobre owoce  sięga się do chłodni z kontrolowaną atmosferą, a te są droższe od tych pochodzących z tradycyjnych przechowalni.

W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach odmiany takie jak np. Ligol czy Golden Delicius  sprzedawane są w cenie  około 2 zł 33 groszy za kilogram, co oznacza dwukrotny wzrost ceny
w prównaniu z ceną sprzed roku czyli z początku stycznia 2017, ale wtedy owoce pochodziły ze zbiorów 2016 roku.  Champion jest droższy nawet o 120%. Jabłka będą jeszcze droższe, zapowiadają sadownicy, bowiem dobrych jakościowo jabłek, które przechowają się do przednówka jest mało.

WARZYWA

Pomimo, że z danych GUS wynika, że warzyw zebraliśmy w 2017 roku tyle samo co rok wcześniej to niekorzystne warunki meteorologiczne jakie występowały w ubiegłym roku, a w szczególności podczas zbiorów spowodowały gorszą jakość warzyw. Dotyczy to m.in. cebuli, kapusty i warzyw korzeniowych.  Trudności ze zbiorem i przechowywaniem  powodują, że większość warzyw jest w tym roku droższa w porównaniu do cen ze stycznia 2017 (zbiory 2016 roku). W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach cebula biała sprzedawana jest w cenie od 50 groszy do 80 groszy za kilogram to o 40% drożej niż rok temu. Marchew, która teraz kosztuje od 60 groszy do 1,2 złotego za kilogram  jest o 1/3 droższa w porównaniu z ceną w styczniu 2017 roku, i wykazuje tendencję wzrostową. Pietruszka jest o 2/3 droższa, kosztuje od 3 do 4 zł za kilogram. Ziemniaki tanie, ale droższe niż rok temu, od 40 groszy do 55 groszy za kilogram, w ofercie hurtowej (worki po 15 kg). Na Rynku w Broniszach są także sprowadzone z Belgii ziemniaki „stare” w cenie  50 -70 groszy za kilogram. Są już młode ziemniaki z  Francji i Cypru od 2,5 zł za kilogram (francuskie) do 3,5 zł /kg (cypryjskie), opakowania  10 i 20 kg.

więcej informacji

Słowa kluczowe

cenykrajowychwarzywiowoców, cenyowocównarynkachhurtowych, rynkihurtowe, RynekHurtowyBronisze

Inne aktualności

Nowy Zarząd i Rada Stowarzyszenia
Normal sprh

Podczas Walnego Zebrania Członków SPRH wybrano Zarząd i Radę na nową kadencję. Dotychczasowy wieloletni szef Stowarzyszenia Pan Grzegorz Hempowicz przeszedł na emeryturę. Prezesem Zarządu SPRH został Mirosław Mazuruk Prezes Zarządu War ...

Czytaj więcej

Dane teleadresowe

Stowarzyszenie Polskie Rynki Hurtowe - Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Bronisze
ul. Poznańska 98
05-850 Bronisze

Partnerzy

  • Wuwm
  • Cei Foundation