Komunikaty prasowe

Powrót do listy

PROGNOZY - ZBIERZEMY PONAD MILION TON JABŁEK MNIEJ

Normal jab ka2

Będzie to rok producenta – mówią sadownicy, producenci jabłek - oczywiście tego, który owoce w tym roku ma. Ze względu na kwietniowe i majowe mrozy wiele jabłoni potraciło kwiaty lub z powodu chłodów pszczoły nie zapyliły kwiatów.  Najbardziej uszkodzone są w tym roku  stare odmiany takie jak Lobo, Cortland, Jonagoldy i Idared. Najmniej ucierpiały Gloster, Ligol, Gala i Champion. Jabłek nie zabraknie, ale będą droższe.

Prognozy zbiorów jabłek mówią, że będzie to od 2,3 miliona ton do 2,6 miliona ton czyli o milion ton mniej niż w 2016 roku (mniej o 35%).  Pomimo mniejszych tegorocznych zbiorów nadal pozostaniemy największym producentem jabłek w Europie i 3 na świecie. Europa Zachodnia  także narzeka na nieurodzaj tych owoców. Bardzo duże straty w sadach jabłoniowych i gruszowych są w rejonie sadowniczym Warki i Grójca,  w mniejszym stopniu ucierpiały sady w zachodniej części Polski. Ceny jabłek, w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach, wahają się od 30 zł do 45 zł za skrzynkę 15 kg. Czyli od 2 do 3 zł za kilogram. Jest to o połowę więcej niż rok temu.  Przetwórnie na Mazowszu płacą producentom, w zależności od podaży, do 80 groszy za kilogram jabłek. Śliwek  może być w tym roku mniej nawet 40% co oczywiście wpływa na ceny, które w ofercie Rynku Hurtowego Bronisze są w niektórych odmianach nawet dwukrotnie droższe porównując z cenami 2016 r. Teraz ceny wahają się od  3,50 do 6 zł za krajowe  węgierki i odmiany wielkoowocowe.

Mniej mamy gruszek i są one znacznie mniejsze, z powodu braku w owocach gniazd nasiennych. W okresie tworzenia zawiązków owoców mróz i zmroził gniazda nasienne. Sadownicy chcąc uratować choć w części plony opryskiwali sady gruszowe gibereliną (fitohormon wzrostu roślin). Udało się utrzymać owoce i stymulować ich wzrost, ale gruszki nie mają gniazd nasiennych. Można śmiało zjeść taką gruszkę w całości. W ten sposób wyhodowane owoce są mniejsze i mają tendencje do opadania.

DUŻA PODAŻ WARZYW I GRZYBÓW - więcej informacji

Słowa kluczowe

cenyhurtowejabłek, cenyhurtoweśliwek, cenyhurtowegruszek, cenynarynkachhurtowych, cenypomidorów, cenyogórków, cenymarchwi, cenyziemniaków, sprzedazhurtowaziemniaków, sprzedazhurtowamarchwi, sprzedazhurtowacebuli

Inne Komunikaty prasowe

Dane teleadresowe

Stowarzyszenie Polskie Rynki Hurtowe - Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Bronisze
ul. Poznańska 98
05-850 Bronisze

Partnerzy

  • Wuwm
  • Cei Foundation